Stolování

Pravidla Stolování

Pravidla stolování

Každá významnější událost nebo oslava si žádá bohatou slavnostní tabuli. Chystáte se uspořádat rodinnou oslavu nebo večeři s přáteli a chcete si dát záležet na tom, jak prostřete stůl, ke kterému hosté zasednou?  Potom jistě oceníte návod, jak prostřít slavnostní tabuli a vyvarovat se nechtěných faux pas.


Konec formuláře

Součástí pravidel stolování je především správné umístění příborů, které máme k dispozici. Pokud nemáte zažitou etiketu, snadno vás zaskočí větší počet vidliček, nožů a lžic rozmístěných kolem talíře. Při přípravě prostřené tabule si stačí zapamatovat několik základních pravidel, abychom okouzlili naši návštěvu krásně prostřeným stolem.

Příbory se prostírají vedle talíře podle jasných pravidel. Rozhoduje zejména pořadí podávaných chodů. Když zasedneme ke stolu, měli bychom hned poznat, na co se můžeme těšit. Talíře dáváme na stůl zhruba 2 cm od okraje desky.

Pokud budete servírovat tradičně předkrm, polévku, hlavní chod a dezert – připravte si pro jeden talíř celkem osm kusů příborů. Při jejich sestavování platí jednoduché pravidlo, že nejdále od talíře stavte ty příbory, které se budou používat nejdříve. Na levou stranu blíže talíře patří větší vidlička na hlavní chod a vedle ní dál od talíře menší vidlička na předkrm. Na pravé straně ve směru od talíře pak patří nůž na hlavní chod, polévková lžíce a nakonec menší nůž na předkrm. Příbory umisťujte v rovině s dolním okrajem talíře. Vzdálenost mezi příbory by měla být zhruba půl centimetru.

Příbory na dezert mají svoje místo nad talířem. Moučníková vidlička směřuje hroty doprava, dezertní lžička přesně opačně, tedy doleva. steakové příbory nebo příbory na ryby, zvolte podle potřeby, přičemž opět platí, že nejvzdálenější příbor od talíře se použije jako první.

Sklenice mají své místo vpravo od talíře a staví se obvykle v řadě za sebou (nejblíže talíři je sklenice, kterou použijeme jako první, tedy na aperitiv). Maximálně by u každého talíře měly být tři sklenice, lepší jsou však jen dvě, s tím, že v případě změny pití se sklenice vymění. Sklenice na víno patří ke špičce hlavního nože a za ní má pak své místo sklenice na vodu.

Při přípravě slavnostní tabule bychom neměli zapomenout na vhodné prostírání. Prostírání volíme i podle toho, jaký tvar má náš jídelní stůl. Jedná-li se o kruhový stůl, volíme půlkruhové nebo kruhové prostírání.

U obdélníkových stolů se naopak fantazii meze nekladou, zde totiž vypadá jakýkoliv tvar prostírání velice efektně.

Zároveň nezapomeneme prostírání barevně sladit s talíři! I zde platí, že méně je někdy více.