terapie

CHYSTÁTE DĚTEM SVAČINY DO ŠKOLY?

Sušenky jsou sice oblíbenou dětskou svačinkou, obsahují však velké množství nevhodných tuků a rychlých cukrů, které dětem dodají energii pouze na chvíli. Záhy dostanou opět hlad a chuť na další jídlo. Podle výzkumů konzumace sladkostí vede k větší roztržitosti a nesoustředěnosti dětí, což si my rodiče u dětí rozhodně nepřejeme. Stejně nevhodné jsou i koblihy, croissanty, tukové vánočky, buchty a koláče. Pozor na zdravě vypadající müsli tyčinky v polevě, ukrývají v sobě mnohdy více energie než jiné na první pohled kalorické pochoutky.

DÓZY TESCOMA DĚTSKÉ NA SVAČINKY DINO

 

SVAČINOVÉ MENU – CO V NĚM NESMÍ CHYBĚT?

  • Pečivo – základem dětských svačin bývá téměř vždy pečivo. Dbejte na jeho kvalitu a nakupujte jej u pekaře, nikoliv připravené ze zmražených polotovarů.  Je pro děti vhodnější bílé nebo celozrnné pečivo? Rozhodně celozrnné!
  • Sýry a pomazánky- chléb s pomazánkou nebo sýrem je rozhodně příkladem správné svačinky. Ale – je velmi důležité dbát na jejich výběr. Nejlepší jsou tvarohové pomazánky a čerstvé sýry typu žervé. Vhodnou pomazánku můžete připravit rychle a jednoduše i doma: polotučný tvaroh stačí rozmixovat s kouskem másla, zeleninou a vše nakonec dochutit bylinkami.
  • Ovoce a zelenina – vyváženost svačiny rozhodně podpořte kouskem ovoce nebo zeleniny, které přispívají také k celkové pestrosti pokrmu.
  • Nápoje – důležitý je také pitný režim dětí. Přemýšlíte, zda jim připravit do školy džus nebo raději limonádu? Přednost dejte čisté vodě, kterou můžete „dochutit“ lístky máty nebo meduňky, popřípadě čerstvou citrónovou nebo pomerančovou šťávou. Pouze u dětí s vyšší fyzickou aktivitou během dne můžeme jako součást svačiny přidat navíc 100% džus, i ten je však nutné naředit vodou.

IDEÁLNÍM ŘEŠENÍM PRO DĚTSKÉ PITÍ JSOU LAHVE PURITY OD TESCOMY

Podle odborných studií jsou nejvhodnější dětské svačinky z těchto surovin:

 

Pečivo (chléb, kornspitz, celozrnný rohlík) s čerstvým sýrem žervé nebo sýrem cottage a zeleninou,domácí vaječnou nebo rybičkovou pomazánkou a zeleninou (majonézu nahradíme při přípravě čerstvým sýrem nebo bílým jogurtem), s máslem, šunkou a zeleninou.
 Mrkvovo – ananasový nebo mrkvovo – jablečný salát (nastrouhaná zelenina, ovoce, citrónová šťáva, popř. lžička třtinového cukru).
Polotučný bílý jogurt s müsli (pozor kupujte sypkou směs vloček, ořechů, popř. sušeného ovoce, ne křupané zapékané müsli, které je velmi kalorické). Mléčné výrobky slazené kombinací cukru a glukózo-fruktózového sirupu nebo jiným sladidlem též nejsou ideálním řešením, pozor i na přítomnost umělých barviv.
Salát ze sezonního ovoce posypaný (stačí jen hrst) ořechy a semínky.
Domácí jablečný pudink (rozvařená jablka s bio pudinkem, doslazené třtinovým cukrem, agáve sirupem, javorovým sirupem – nebo vychladlý přisladit lžičkou medu, místo mléka můžeme pudink uvařit v jablečném moštu).
Domácí ovocný tvaroh (do tvarohu je možné rozmixovat sezónní ovoce popř. zmražené ovoce).
Zeleninový salát s cottage sýrem (nakrájejte zeleninu na kostičky – červená paprika, okurka, ředkvička – smíchejte s cottage sýrem a dochutit můžeme třeba pažitkou nebo jinou bylinkou).
Pohanková tvarohová bábovka (můžete použít běžný recept, pouze vyměňte bílou mouku za pohankovou, špaldovou nebo celozrnnou pšeničnou, místo bílého cukru dejte třtinový a získáte tak zdravější domácí pochoutku).

Nezapomínejte, že i Vaše děti mohou pomáhat při přípravě školní svačinky. Nenápadně je zapojujte a zanedlouho přeberou sami iniciativu a svačinky si začnou chystat sami. Zpočátku to sice nebudou svačiny jak z obrázkového magazínu, ale učený z nebe taky nespadl, že? Nakonec…, proč by to také dělal 🙂